(Рецепт) Ризница на здравје: Напиток полн со витамини и минерали кој го лекува пролетниот замор!

Честото прозевање, безволност, брзото заморување се само некои од симптомите во преодниот период од зима во пролет, а ги донесува пролетниот замор.
За да го кренеме нивото на енергија, предлагаме здрав и вкусен напиток богат со витамини и минерали.
Преодниот период од едно во друго годишно време многумина знаат да го почувствват, а причина е пролетниот замор. Брзото уморување, губење концентрација, прозевање и чувство на константна потреба за сон се симптомите кои се јавуваат, а настануват како резултат на слабата телесна активност и намање внес на витамини
Еден од омилените „кренувачи“ на енергијата кој е присутен во свежото овошје и зеленчук е витаминот Ц. Освен што помогнува при апсорпцијата на железото, за нашето здравје е вистинска ризница.
За да ја надоместиме потребата за тој витамин и останатите минерали ви предлагаме едноставен и вкусен напиток кој буди од „зимскиот сон“.
Потребни состојки:
4 листови блитва
1 рендан морков со средна големина
1 цеден портокал
1 лажичка мед
2 лажички сок од лимон
1/2 лажичка куркума
малку рендан ѓумбир (по желба)
200 мл вода
неколку коцки лед
Подготовка:сите состојки ставете ги во блендер или соковник, измешајте и уживајте во енергетската чаша здравје.

©EKRAN.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии), како и нивно линкување НЕ е дозволено без согласност од Редакцијата ЕКРАН

loading...

Видете следно

Причини за убивање на сексуалните вибрации во спалната!

Престанете да ја обвинувате позицијата на месецот, хороскопот или пак нешто друго. Ова се работи …