(ФОТО) Волшебен посен колач со бисквити и јаболки

Торта која ќе ја правите и кога не постите!
Состојки:200 г посни бисквити, 1 кг јаболки, 200 г шеќер, 1 кесичка пудинг од ванила, цимет по вкус, 300 мл вода, шеќер во прав.
Подготовка: изчистете и изрендајте ги јаболките, наросете со шеќер, додајте половина од водата, цимет по вкус и ставете да се варат.
Кога јаболките ќе пуштат вода, сварете ги. Разматете го пудингот со останатата вода и сварете го во јаболките.
Подлабока тава, 20 х 30 см, подгответе и оставете на страна.
Бисквитите поделете ги на три дела. Во садот ставете го првиот дел и истурете половина од топлата смеса со јаболки и пудинг. Повторно еден ред бисквити и половина од смесата со јболки. Наредете ги останатите бисквити, оставете да се излади.
Тортата префрлете ја во фрижудер, убаво да се излади, исечете на парчиња богато наросете со шеќер во прав и послужете.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Има 26. години и само 17. килограми: Наместо да ја лекува нејзиниот доктор и вели да глуми во хорор филмови!

Болна е од тешка болест, а кадрите кои ќе ги видите се доста вознемирувачки… Кристина …