(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Чудо на природата: Највисоки слапови на Жолтата река кои оставаат без текст!

Ако сакате да сведочите како огромни количества вода драстично се слеваат пред вашите очи, слаповите е најдобро да се видат на пролет…
Хукои е името на највисоките слапови на Хуанг Хеи или Жолтата река и на вторите највисоки слапови во цела Кина. Сместени се во истоимениот град во провинцијата Шанкси. Високи се околу дваесет метри а нивната ширина се менува во зависност од сезоната.
Во сувиот дел од годината слаповите се широки околу 30. метри, но за време на поплави, како директна последица на топењето на ледот после зимата можат да достигнат и’ до 50. метри во ширина.
Ако сакате да сведочите како огромни количества вода драстично се слеваат пред вашите очи, слаповите е најдобро да се видат на пролет.Поради спектакуларниот призор кој го создава оваа река, станува збор за многу популарно туристичко одредиште за бројни Кинези.
Како изгледаат највисоките слапови на Хуанг Хеу погледнете во нашата галерија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(Искрена исповед) Расплакана втрчав во манастирот Острог: Свештеникот на сите им рече да излезат, потоа паднав на стомакот! Читаше молитва а јас врескав од болки…

„Имав чувство дека целиот свет ми се урива!Се гушев во проблеми, а немаше никој да …