Валентин или Свети Трифун – Еве зошто се слави Денот на вљубените!

Иако Денот на вљубените се слави ширум светот, малку луѓе размислуваат како за верски празник. 14. февруари римокатоличката црква го прославува споменот на дури двајца светители со исто име – Валентин, кои според преданието се заедно и погубени.
Еден бил Валентин, епископ тернијски, кому главата му е отсечена во 269. година, за време на царот Клаудие II. Над неговиот гроб во 4. век е подигната базилика. Другиот е Валентин римски и не се смета за историска личност.
Култот на св. Валентин Тернијски, епископ и маченик, бргу се проширил, прво по Рим а потоа и низ светот. Пренесен е во својот град, Терни, во 1605. година. Се покажува како свештеник или епископ, некаде и како исцелува епилептичари, бидејќи е заштитник од таа болест, како и од колера. Почнувајќи од 14. век, на Запад го сметаат и’ за покровител на вљубените.
Меѓутоа Валентиново во поновата историја е избришано од календарот на римокатоличката црква поради, како што се наведува, „желбата за намалување на бројот на свети денови кај оние светци за кои немало јасни историски факти“.
Според се’ судејќи, празнувањето на св. Валентин го заменило римскиот култ на богинката Јунона која е славена истиот ден. Таа била заштитничка на семејството и бракот и на нејзиниот ден на жените им се подарувало цвеќе.
Денес на Денот на вљубените се практикуваат различни обичаи и се’ повеќе се врзува за потрошувачкото општество.
Православната црква Св. Валентин го слави на 13. август, а на 14. февруари Св. Трифун.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

Денеска е Преподобен Исидор Пелусиот: Славител со живот и со перо!

Според календарот на МПЦ , 17-ти февруари е посветен на Преподобен Исидор Пелусиот Родум Египќанец, …