(ВИДЕО) Приказна која ќе ви донесе солзи: Бил 20. дена во кома а сега бакнува олимписки медал

Канадскиот сноубордер Марк Мерморис освоил бронзен медал на ЗОИ во Пјонгчанг, една година после стравичната несреќа во која се здобил со повреди опасни по живот – 17. скршеници на коски, пробиено плучно крило и уништена слезина.
При обидот да изведе елемент кој вклучувал свртување од 1440 степени Мекморис удрил во стебло кога му експлодирала слезината, му било пробиени плуќното крило, скршил челуст, лева рака и неколку ребра. Поради сериозноста на повредите бил ставен во индуцирана кома.

Следело повеќемесечно опоравување, а веќе во декември минатата година Мекморис се натпреварувал во Светскиот куп – и победил!
„Не сакам повеќе да размислувам за тоа, само ми е мило што повторно можам да бидам на даската“ рекол Мекморис.
За него ова е втор олимписки медал, и’ пред четири години, во Сочи, бил бронзен.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ВИДЕО) АО: Пуј првпат во полуфинале на Грен слем: Раониќ пропушти шанса!

францускиот тенисер Лукас Пуј првпат во кариерата се пласираше во полуфинале на некој Грен слем …