(ВИДЕО) Приказна која ќе ви донесе солзи: Бил 20. дена во кома а сега бакнува олимписки медал

Канадскиот сноубордер Марк Мерморис освоил бронзен медал на ЗОИ во Пјонгчанг, една година после стравичната несреќа во која се здобил со повреди опасни по живот – 17. скршеници на коски, пробиено плучно крило и уништена слезина.
При обидот да изведе елемент кој вклучувал свртување од 1440 степени Мекморис удрил во стебло кога му експлодирала слезината, му било пробиени плуќното крило, скршил челуст, лева рака и неколку ребра. Поради сериозноста на повредите бил ставен во индуцирана кома.

Следело повеќемесечно опоравување, а веќе во декември минатата година Мекморис се натпреварувал во Светскиот куп – и победил!
„Не сакам повеќе да размислувам за тоа, само ми е мило што повторно можам да бидам на даската“ рекол Мекморис.
За него ова е втор олимписки медал, и’ пред четири години, во Сочи, бил бронзен.

loading...

Видете следно

(ФОТО) Водителка родила во живо во утринска емисија

Кесиди Проктор, водителка на радиската емисија „Spencer’s Neighbourhood” одлучила да роди во текот на емисијата …