(ФОТО) Утре стартува „Сан Ремо 2018“: Празник за љубителите на музиката!

Утре во Сан Ремо стартува истоимениот фестивал кој долги години го преокупира вниманието на европската музичка јавност.Фестивалот, традиционално, ќе се одржи во театрот „Аристон“ и ќе трае од 6. до 10. февруари.
Иако „Сан Ремо“ се пренесува и преку Евровизија, кај нас тоа не е случај и можност да го следат ќе имат само оние кои го имаат РАИ1 меѓу каналите кои им ги обезбедува нивниот оператор (Како ТОТАЛТВ, на пример, и неколку локални) Се’ започнува утревечер со директниот пренос од 20:45 часот, на РАИ1.
Но, доколку сте голем вљубеник на овој фестивал ќе можете да го следите и преку официјалната страница на Rai.
Но, РАИ1 ќе има многу емисии посветени на фестивалот, како утринска така и попладневна во кои ќе се осврнуват на настаните од претходната вечер но и ќе се потсетуваат на најважните настани од изминатите фестивалски изданија. Секако, ова година ќе можете „да го посетите“ Сан Ремо со Casa Сурас на Facebook и RaiPlay.
Ова година менаџментот на фестивалот им беше доделен на Клаудио Баглиони, Мишел Хунзикер и Пјерфранкеско Фавино.
Кога станува збор за учествата на ѕвездите во театарот „Аристон“ ќе настапат: од Италија – Габриеле Мучино и актерската екипа на А Casa Tutti Bene, Лаура Паусини,Џани Моранди, Неграмаро, Бијарио Антоначи, Фиорело, Џана Нанини, Макс Пецали, Нек и Франческо Ренга, Џино Паоли и Данило Реа, а од странство, Џејмс Тејлор и Стинг со Shaggy.
Фестивалот ќе започне на 6. февруари со презентација на дваесетте нови песни на „Големи“ во натпреварот во кој беа изгласани од јавноста преку телевоутинг (процент тежина 40%), жирито (30%) и жирито на прес-салата (30%).

На втората вечер, 7. февруари, ќе настапат новите имиња кои ќе бидат изгласани на ист принцип како и „најголемите“.
Трета вечер, 8. февруари во која ќе настапат уште десет „Големи“ во трката и другите четири нови предлози ќе завршат со едно рангирање на 20. песни што произлегуваат од просекот на гласовите на трите вечери.
Четвртата вечер,9. февруари, која во минатото беше резервирана за „корици“, оваа година ќе биде иновација на која познати изведувачи ќе претстават свои песни со различен аранжман или заедно со друг уметник што ќе го изберат.
Последната вечер, 10. февруари, ќе видиме 20 уметници кои ќе се натпреваруваат на сцената со оригиналната верзија на нивната песна, за која ќе се гласа на ист начин како и претходната вечер, соодветен просек на телевоутинг, жири и публика во салата.
Историјата на фестивалот Сан Ремо започнува на 29. јануари, 1951. година кога на радио било емитувано првото издание на она што ќе стане најважниот музички настан во Италија.Од 1990. година репродукцијата е потполно укината и воведен е оркестар кој ги придружува настапите на пејачите. Од 2011. година на фестивалот се врати и селекцијата за „Песна на Евровизија“, односно победникот на „Сан Ремо одлучува дали ќе ја претставува Италија на Евросонг или не – без никакви задолжителни активности.
Не заборавајте, утре, 6. февруари, од 20:45 часот на РАИ1 стартува годинешното „Сан Ремо“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ФОТО) Тамара со емотивен став за „Евровизија“:„На 16-ти мај, ќе пеам за мојата ќерка и за сите на кои им било кажано да ги наведнат главите и да ги следат правилата!“

Некои и замеруваат дека е премногу секси, други дека оди како машки, трети…па и тие …