Комбинација на овие продукти го поттикнува варењето за 15. минути

Во време на празници масите се полни со посластици во кои уживаме, но нашиот дигестивен тракт, на кој му се потребни влакна, тоа не го поднесува најдобро. Еве решение…

Млака вода и лимон
Во чаша млака вода исцедете цел лимон и испијте. Овој напиток можете да го конзумирате и превентивно, и така да ги спречите проблемите со варењето.

Маслиново масло и лимон
Проголтајте една лажица маслиново масло кое по желба можете да го разблажите со природен сок од лимон. Овој домашен лек за поттикнуавње на варењето е најдобро да се испие наутро или неколку часови после оброкот.

Сода бикарбона и млака вода
Во чаша млака вода ставете половина лажичка сода бикрбона и измешајте. Оваа комбинација веќе со генерации е позната како добар сојузник на лошото варење, но битно е да се напомене дека треба да се користи само медицинска сода бикарбона без алуминиум, која можете да ја купите во аптека или продавница за здрава храна.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

Дарко Недев и Кавадарци со светиот крст собраа 81.000 денари за Драгана Малкиќ

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари …