Комбинација на овие продукти го поттикнува варењето за 15. минути

Во време на празници масите се полни со посластици во кои уживаме, но нашиот дигестивен тракт, на кој му се потребни влакна, тоа не го поднесува најдобро. Еве решение…

Млака вода и лимон
Во чаша млака вода исцедете цел лимон и испијте. Овој напиток можете да го конзумирате и превентивно, и така да ги спречите проблемите со варењето.

Маслиново масло и лимон
Проголтајте една лажица маслиново масло кое по желба можете да го разблажите со природен сок од лимон. Овој домашен лек за поттикнуавње на варењето е најдобро да се испие наутро или неколку часови после оброкот.

Сода бикарбона и млака вода
Во чаша млака вода ставете половина лажичка сода бикрбона и измешајте. Оваа комбинација веќе со генерации е позната како добар сојузник на лошото варење, но битно е да се напомене дека треба да се користи само медицинска сода бикарбона без алуминиум, која можете да ја купите во аптека или продавница за здрава храна.

loading...

Видете следно

Медицинска сестра (63) никогаш не била болна: Ова е тајната на луѓето кои се здрави како дрен, а се’ е многу едноставно!

Освен биолошките склоности, некои животни навики ја прават разликата помеѓу луѓето со слаб и јак …